Stanion #CCMR01.4PLIT
MFG #CCMR01.4TXP
UPC #079458968132
Prop 65
Stanion #CCMR01.4PLIT
MFG #CCMR01.4TXP
UPC #079458968132
Prop 65
Please register or log in to add items to your cart.
Product Overview
The CCMR series is ideal for space saving protection of motors upto 40 hp. It was designed specifically to withstand sustained starting currents of small motors. The CCMR 60 fuse is the smallest 60 A fuse available rated at 600 V. Compared to other UL listed fuses, Class CC fuses are the most current limiting, rating for rating.
BrandLittelfuse®
Amperage Rating1.4 A
Body Size0.41 in Dia x 1.5 in L
Body TypeCartridge
ClassCC
Country of OriginMX
ElementDual
Frequency Rating50/60 Hz
Indicating/Non-IndicatingNon-Indicating
Interrupt Rating20/200 kA
Manufacturer NameLittelfuse
Mounting TypeHolder
SeriesCCMR
Terminal TypeFerrule
Voltage Rating600 V AC/250 V DC, 600 VAC/250 VDC