Stanion #BTC750250BUC
MFG #BTC750-250
UPC #781789454542
Stanion #BTC750250BUC
MFG #BTC750-250
UPC #781789454542
Please register or log in to add items to your cart.
Product Overview
BrandBUCHANAN
Conductor Size250 AWG to 750 kcmil Main, 250 AWG to 500 kcmil Tap
Country of OriginUS
Dimensions3.4 in W x 4.75 in D x 4.7 in H
Manufacturer NameIdeal Industries
Specifications2-Bolt, 4.75 in-lb Torque, 5/8 in Socket
Temperature Rating90 deg C
TypeInsulation-Piercing
Voltage Rating600 V AC, 600 VAC